מי אמר למי? (תקשורת בפרויקט)

communicate

תקשורת עוסקת בארגון ובהפצת מידע לבעלי העניין בפרויקט, לגורמים המושפעים ממנו ולאלה המעורבים בו, באופן המותאם לכל גורם המקבל אותו.

תקשורת היא המערכת שמזרימה את הדם בעורקי ובנימי הפרויקט והיא מהווה, פעמים רבות, גורם מרכזי בהצלחתו ובהשגת יעדיו או לחילופין, בכישלונו. מנהל פרויקט משקיע את רוב זמנו בעניינים הקשורים בתקשורת, ולכן יש להבטיח שהשקעה זו יעילה, ולא מבוזבזת.

התקשורת נחלקת לתקשורת פורמלית, סדורה, המתקיימת בדרכים הישירות והסלולות של הפרויקט, ולתקשורת בלתי-פורמלית, המתקיימת בדרכים העקיפות וב"דרכי העפר" שלו. שתיהן חיוניות לניהולו התקין.

תקשורת הינה מיומנות הכרחית להצלחת פרויקט ואפיקי התקשורת בפרויקט הם רבים ומגוונים. היום יותר מאי-פעם, על מנהל הפרויקט להיות בעל יכולות גבוהות בתקשורת פורמאלית ובלתי פורמאלית כאחד. תקשורת מתבצעת במקרים רבים באופן טבעי וספונטני אך אין זה אומר שאין צורך לתכנן אותה ולבנות את המנגנונים המתאימים לקיומה.

    • ניהול בעלי העניין בפרויקט לפי מטריצת מעורבות/השפעה
    • ניהול התקשורת הפורמלית המתקיימת בדרכים הישירות והסלולות של הפרויקט
    • פיתוח תוכנית תקשורת פורמלית בפרויקט
    • ניהול התקשורת הבלתי פורמלית המתקיימת בדרכים העקיפות וב"דרכי העפר" של הפרויקט
    • ניהול הפגישות בפרויקט והגשת דוחות חיוניים

מתעניין בקורס (לארגון/חברה)? מלא את פרטיך כאן ונחזור אלייך בהקדם.

left_arrow

הספר הייחודי שלנו בעברית ובאנגלית!

“להיות מנהל פרויקט” הוא ספר אחר על ניהול פרויקטים, אשר מתמקד בַּעיקר ובפרקטיקה ומשֹרטט בבירור את הדרך בה יש לפסוע בנעליו של מנהל פרויקט. הספר מותאם לניהול של כל פרויקט, בכל גודל ובכל עולם תוכן מכיוון שהוא מתייחס ליסודות ניהול הפרויקט – תכנון, בקרה ותקשורת, ולא למתודולוגיה או להתמחות כזו או אחרת. יתרה מזאת, ספר זה מציע שיטות פשוטות ליישום וכלים מתאימים לניהול פרויקט נכון. את הכלים המלווים ניתן להוריד בחינם מעמוד הספר בקישור המצורף. ניהול פרויקט הלכה למעשה בהתאם לשיטות המתוארות בספר זה, יניע תהליך של שיפור מתמיד בניהול פרויקטים, כבר מהפרויקט הראשון!

גם לבני נוער!

“להיות מנהל פרויקט צעיר” הוא ספר אחר על ניהול פרויקטים של בני נוער, שמתמקד בַּעיקר באופן מעשי ומשֹרטט בבירור את הדרך בה יש ‘להיכנס’ לנעליהם של מנהלי פרויקטים מנוסים. ספר זה מותאם לניהול של כל פרויקט צעיר, מציע שיטות פשוטות ליישום וכלים לניהול פרויקט בהצלחה. להיות מנהל פרויקט אינו נושא ששמור רק לאנשי מקצוע או ל”מבוגרים”. צעירים ומבוגרים כאחד מכירים את זה – פרויקט הוא אתגר שפוגש את כולנו, שוב ושוב. את הכישורים שדרושים לניהול פרויקט באופן מוצלח כדאי לרכוש כמה שיותר מוקדם, וכדאי להמשיך ולהשתפר בהם תמיד, לא רק לטובת פרויקטים, אלא ככלי לחיים בכלל.

מצפן פרויקט - מחברת תכנון פרויקט

כולנו, ללא יוצאים מן הכלל, משמשים מדי פעם כמנהלי פרויקטים קטנים, קטנים פחות ואפילו גדולים. כל פרויקט, קטן כגדול, מחייב הגדרה ברורה של יעדים ומטרות, וכן מסלול ברור להשגתם. לשם כך יש לתכנן את הפרויקט ולפתח את "מצפן הפרויקט". העידן הדיגיטלי בו אנו חיים מזמן לנו מפגש עם תוכנות ואפליקציות שעוזרות לנו לתכנן את היום שלנו, לחסוך בזמן, לשמור על קשר עם הקרובים לנו ועוד. כמנהלי פרויקטים, אנו עושים שימוש נרחב בכלים דיגיטליים מתקדמים, הן בעבודה והן בחיינו האישיים. יחד עם זאת, בזמן התכנון הראשוני של הפרויקט נמליץ דווקא לחזור למקורות ולהשתמש בכלים הישנים והאהובים – דף חלק ועיפרון. מגע הדף, יחד עם היכולת האינטואיטיבית לשרטט, לכתוב ולשכתב את כל מה שעולה בראש, מעניקים את החופש ההכרחי לתכנון יצירתי וחכם.